Maja ehitusmaksumuse juures moodustavad neljandiku siseviimistlustööd, mistõttu paljud eramuehitajad eelistavad tellida nö „väljast valmis“ lahenduse, kus siseviimistluse teevad oma jõududega. Samas – mida aeg edasi, seda enam eelistatakse kallimat, kuid kliendile mugavamat „võtmed kätte“ lahendust. Kumba varianti siis tasuks valida?
„Väljast valmis“ lahendus võimaldab majaehituse juures märkimisväärse rahalise kokkuhoiu. Kindel soovitus on ise ehitusega edasi minna juhul, kui olete ehitustemaatikaga kursis, sest tööde valikulisel tellimisel langeb vastutus projekti vedamise eest tellijale. Kui tegemist on esimese majaehitusega, tasub enne mitu korda mõelda, kas ikka minna ise ehitustööde korraldamisega edasi.
Kuigi „väljast valmis“ lahenduse võlu peitub hinnavõidus, tasub tõsiselt kaaluda, kui suur see hinnavõit siis tegelikult on. Tuleb ju tellijal nüüdsest ise hakata suhtlema töövõtjatega, tegelema hinnapakkumistega ning mis kõige olulisem – tellija peab olema erinevate küsimuste tekkimisel ehitaja jaoks kogu aeg olemas. Mööngem, igapäevase pingelise töö kõrval pole see sugugi kerge ülesanne.
Tellija peab olema ka väga hea tööde planeerija, et jagada selged tööpiirid erinevate töövõtjate vahel ning tagada, et nad objektil üksteist ei segaks.
Samuti tuleb arvestada, et tellides kõik tööd ühelt peatöövõtjalt, on meil hiljem lihtsam lahendada vaegtöid jms tekkinud probleeme, kui aga objektil on käed külge pannud erinevad ehitajad, muutub murede haldamine juba keerulisemaks.
„Võtmed kätte“ pakub meelerahu
“Võtmed kätte” lahendus on esmapilgul kallim, kuid tellija seisukohalt kindlasti stressivabam lahendus. Kuna maja ehitab otsast lõpuni üks töövõtja, on tegemist väga selge vastutusega vaegtööde puhul ning ära jäävad hilisemad vaidlused.
Kindlasti on „võtmed kätte“ variant ka kiirem, kuna kaasates ise majaehitusele erinevaid teenusepakkujaid võib ehitusprotsess aeglustuda, sest eriti hooajal ületab nõudlus ehitusteenuste järele pakkumise. Sellest tekivad pikad tööde järjekorrad, ent ühe töö taha võivad seisma jääda teised tööd, mistõttu kogu ehitusprotsess toppab.
„Võtmed kätte“ lahenduse kasuks räägib ka pankade laenupoliitika. Teadupärast ehitatakse valdav osa eramajadest laenu toel ning pangad soovivad, et elamu peaks valmima laenulepingu sõlmimisest hiljemalt 18 kuu jooksul.
Kuna maja ehitamine toimub etapiviisiliselt, väljastab pank kodulaenu samuti osade kaupa vastavalt maja tagatisvara väärtuse kasvule. Teisisõnu maksab pank välja osa laenust ja klient investeerib selle maja ehitusse, tõstes niiviisi maja turuväärtust. Kui aga ehitus jääb toppama, ei tõuse ka ehitatava eramu turu- ega tagatisväärtus ning pank peatab edasised laenumaksed, mis omakorda võib löögi alla seada kogu maja valmimise.
Tutvu meie pakettide kirjeldusega siin: https://cltbuildings.ee/paketid/