Maja ehitamine
Maja ehitamine võib tunduda väga suure ettevõtmisena ja vale oleks arvata vastupidist. See aga ei tähenda, et tegemist on ülejõu käiva tööga – pead lihtsalt kuskilt otsast pihta hakkama ning eesmärki silme ees hoidma. Et kõik sujuks plaanipäraselt, panime omaltpoolt kokku väikese spikri maja ehitamise etappidest. Kui soovid täpsemat infot mõne alapunkti kohta, siis võta meiega ühendust ja küsi julgelt.
1. Selgita välja eelarve
Kes meist ei tahaks endale ehitada perfektset kodu. Enne pihta hakkamist tuleks esimese sammuna aga luua ülevaade oma rahalistest võimalustest, konsulteerides näiteks kodupangaga laenutingimuste osas. Siin etapis on tähtis mõelda suurelt. Loe edasi, et teada saada miks.
2. Leia sobiv krunt
Kuna maja ei saa ehitada ilma krundita, tuleb esimeses järjekorra leida endale sobiv maalapp. Siingi on mitmeid aspekte, millega tuleks arvestada ja mis võivad projekti lõpliku hinda ja kiirust oluliselt muuta. Loe lisaks, kui tahad teada, mida kinnistut valides pead silmas pidama.
3. Vali ideaalmaja
Uue kodu ehitamise juures on kindlasti üks ägedamaid punkte endale sobiliku maja valimine. See on etapp, kus võid unistada suurelt ning lasta oma fantaasial lennata. Maja valimisel pead arvestama lisaks väljanägemisele ka selle funktsionaalsusega. Siinkohal soovitame lugeda meie soovitusi, et midagi elutähtsat ei jääks kahe silma vahele.
4. Maja projekteerimine
Siin etapis tuleks kõik oma soovid ja mõtted uue maja osas vabas vormis kirja panna. Selle nimekirja alusel hakkab tööle juba projekteerija, kelle ülesandeks on luua kõiki ehitusalaseid nõudeid järgiv terviklik konstruktiivne ja tehniline lahendus. Maja projekteerimisel on mitu etappi, mille tulemusena valmib täpsem hinnapakkumine ja kui projekt on kinnitatud, võib ehitus alata.
5. Maja hinnastamine
Kui projekteerimise käigus sai alus pandud uue maja nö ideaallahendile, siis nüüd on aeg kõik need soovid mahutada ka etteantud eelarvesse. Selleks tuleb koos projekteerijaga maha istuda ning ära prioritiseerida kogu oma soovide nimekiri.
6. Sõlmi ehitusleping
Kui plaanid paigas, tuleb leida endale sobiv ehitaja. Siinkohal tasub tähelepanu pöörata ettevõtte võimekusele projekti täies mahus läbi viia. Vastasel juhul pead leidma iga järgneva töö jaoks uue tegija. Enne ehituse algust lepi kirjalikult kokku ehitustingimustes nagu näiteks maja seisukord üleandmisel (kas soovid võtmed kätte või väljast valmis lahendust), projekti maksumus ning kestus.
7. Taotle ehitusluba
Ehitusloa taotlemiseks pead esitama maja ehitusprojekti kohalikule omavalitsusele kahes eksemplaris. Taotluses peab olema välja toodud erinevad projekti kirjeldavad osad, mis puudutavad ehituskonstruktsiooni; arhitektuuri; kütte-, vee- ja elektrisüsteeme; tuleohutust jms. Meilt maja tellides tegeleme ehitusloa taotlemisega ise.
8. Ehitamine
Ehitamise etapis on tähtis kahepoolne kommunikatsioon ehitaja ning kliendi vahel, kuna ehituse käigus võivad tekkida otsustust vajavad lisaküsimused. Hea ehitusalane partner aitab kõikidele nendele küsimustele ka lahendused leida. Ehituse tellijana pead siin etapis tagama ka ehitusele omanikujärelvalve. See tähendab ehitusalaste kogemustega ning erapooletu taustaga inimese kaasamist, kes annab teatava tihedusega objektil toimuvast ülevaate.
9. Kasutusluba ja dokumentatsioon
Kasutusluba on oluline dokument, mida vajad nii enda, valla kui ka panga jaoks. Siin pead nõutud kujul esitama sellised dokumendid nagu ehituse ülevaatuse akti, ehitusprojekti ja -päeviku, kaetud tööde aktid, ehituskoosolekute protokollid, auditid, seadistus- ja katseprotokollid, tehnovõrkude teostusjoonised, ehitusjärgsed geodeetilised mõõdistused ning tuleohutust tõendavad dokumendid.
10. Garantiiaeg
Sinu maja ongi lõpuks valmis saanud ja aeg on hakata suuri soolaleivapidusid pidama. Pidutsemiseks on ka põhjust, sest suur töö sai tehtud. Pane aga tähele, et maja üleandmise hetkest hakkab kehtima ehitusgarantii, mis kestab kokku 2 aastat. Selle aja jooksul on ehitajal kohustus ilmnenud ehituslikud vead omal kulul korda teha. Kui oled leidnud endale usaldusväärse ehitaja, ei pea Sa muretsema selle pärast, et selle kahe aasta jooksul ehitaja oleks pankrotti läinud.